مشخصات فردی و زندگینامه
نام:حسین
نام خانوادگی:رحیمیان
نخصص ها:فقه و اصول ، فلسفه

زندگی نامه

بسمه تعالی

شناسنامه علمی.

اینجانب حسین رحیمیان در سال 1349 مشغول به تحصیل در علوم حوزوی شدم . پس از اتمام مقدمات ، سطوح عالی را در خدمت حضرات آقایان محقق داماد ، آیت الله خزعلی و کفایه را نزد مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) تلمذ نمودم . سپس خارج فقه و اصول را نزد اکابر اساتید و مراجع بزرگوارگذارنده­ام و متجاوز از بیست سال  از دروس فقه و اصول حضرت آیت الله العظمی تبریزی(ره) بهره بردم و علوم عقلی و حکمی را نیز نزد اساتید بزرک بویژه حضرت آیت الله مصباح یزدی گذراندم.با شروع انقلاب و نیازهای موجود با مباحث جدید مثل اقتصاد ،فلسفه غرب و فلسفه اخلاق آشنا شدم،در برخی از مباحث اسلامی تحقیق ویژه وتألیف داشته ام مانند تقیه دراسلام.

در کنار تعلّم و یادگیری سالهاست به تعلیم و تدریس سطوح عالی حوزه و همچنین دروس جانبی و اخیراً به تدریس خارج فقه اشتغال دارم ،ناگفته نماند در کنار تدریس دورس حوزوی در سالهای متمادی به تدریس در دانشگاه نیز اهتمام داشته ام.

مسئولیت ها و مدیریت های اجرایی؛

بیش از بیست سال مسئولیت برخی ازمراکز علمی و فرهنگی کشور را عهده دار بوده ام ودر اولین  دوره شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاهها مسئولیت«نهاد رهبری در دانشگاههای کشور»را تقبّل نمودم  ایجاد تشکیلات اساسی در نهاد،مانند تصویب اساسنامه توسط شورای انقلاب فرهنگی و تأسیس بخش گزینش اساتید معارف از یادگارهای آن دوره است.

مسئولیت دفتر تدوین متون درسی مرکز جهانی علوم اسلامی (جامعة المصطفی العالمیه)نیز از مسئولیت­های اینجانب بوده و نتایج ارزشمندی نیز بدنبال داشته  به طوری که برخی از کتابهای مدوّن در این دوره،امروزه در حوزه های داخل و خارج از کشور جزو متون اصلی و درسی طلاب است و برخی از آنها نیز  با تایید و تقریظ بعضی از فقها و مراجع عظام جایگزین متون پیشین حوزه­ها گردیده است

از سوی مدیریت حوزه علمیه قم،مسئولیت تأسیس و ایجاد رشته تخصصی تاریخ اسلام را داشته­ام که پس ازبرپایی دوره­های متعدد،هم اکنون این مرکز توسعه یافته و با عنوان مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) با اخذ مجوز از شورای عالی حوزه ،فعالیت می نماید با این تفاوت که رشته های دیگری بجز تاریخ اسلام،مانند؛ تاریخ تشیع،تاریخ اهل بیت(ع)،شیعه شناسی،حکمت و عرفان اسلامی،اندیشه معاصر مسلمین و فقه سیاسی را در بر می گیرد و با نشاط و پویایی هرچه بیشتر در راستای آموزش طلاب در سطوح دو ، سه و چهار  فعالیت می نماید.

مسئولیت های ویژه؛

بدنبال بروز برخی از مشکلات و مسائل در سالهای قبل در برخی از مراکز  حوزوی و فرهنگی مانند جامعة المصطفی العالمیة و دفتر تبلیغات، از سوی دفتر مقام معظم رهبری مدظلّه    مأموریت بررسی مسائل موجود و ارائه گزارش به محضر مقام معظم رهبری به اینجانب واگذار شد که بحمدالله با همکاری مسئولین مربوطه گزارش مبسوط خدمت معظمٌ له ارئه گردید.

هم اکنون ضمن همکاری با بسیاری از مراکز حوزوی،مسئولیت  مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع)قم  و نیز عضویت  در هیئت مدیره مرکز خدمات  حوزه های علمیه با حکم مقام معظم رهبری را بر عهده دارم و از درگاه خداوند متعال توفیق خدمت به مکتب اهل بیت (علیهما السّلام)  را خواهانم.